Aktuality

Článek z časopisu Náš chov 9/2012 - Ryby rostou jako z vody

Publikováno: 06.09.2012

Úspěsné využívání krmeného automatu Carp feed.

České produkční rybářství je postaveno na polointenzivním chovu kapra, což jinými slovy představuje kombinaci využívající přirozených zdrojů potravy s přikrmováním. Strategie krmení ovlivňuje nejen efektivitu chovu, ale i kvalitu finálního produktu z pohledu životaschopnosti násadových ryb a jakosti tržní produkce. Podobně jako v jiných sektorech živočišné prvovýroby se také producenti ryb potýkají s navyšujícími se náklady na krmení. Zefektivnění produkce naší nejdůležitější ryby by mohl přinést Carp feed - plně automatizované krmicí zařízení společnosti Agrico, s. r. o., které mimo jiné zlepšuje konverzi krmiva.

Uvedený krmicí automat, který třeboňská firma nabízející technologie v živočišné prvovýrobě vyvinula ve spolupráci s docentem Janem Marešem z Mendelovy univerzity v Brně, již úspěšně využívají tři největší rybářské podniky v Jihočeském kraji – Rybářství Třeboň, a. s., Rybářství Nové Hrady, s. r. o. a Rybářství Hluboká cz., s. r. o.

Výsledky pokusných sledování na čtyřech produkčních rybnících ukázaly, že nová technologie příkrmu ryb pracující na principu malých dávek a v častějších intervalech přináší očekávaný efekt. Ten se promítá jak do navýšení produkce a poklesu hodnoty relativního krmného koeficientu, tak do snížení pracovního vytížení obsluhy. S určitou nadsázkou se tak dá říci, že ryby rostou jako z vody.

Přikrmování krmicím automatem Carp feed šetří čas a namáhavou lidskou práci a zlepšuje konverzi krmiva. Ze sila se krmivo dopravuje spirálovým podavačem do násypky vlastního zařízení. Turniketem se dále posouvá do spodní části soustrojí, odkud je pneumaticky potrubím plovoucím na hladině dopravováno na krmná místa. Vlastní dopravě krmiva předchází profouknutí potrubí vzduchem. Jde o preventivní opatření proti možné inkrustaci potrubí krmivem, které by mohlo přilnout na vlhkou vnitřní stěnu. Tento krok se opakuje také po skončení krmení.

Zařízení Carp feed má dvě nebo tři dopravní potrubí, průchod vzduchu a krmiva je nastavován pomocí výhybky. Potrubí je ukončeno lafetami, kterými se krmivo rozstřeluje na ploše asi 35 m2. Ryby si na krmná místa velmi rychle navyknou a určené množství krmiva stačí sebrat ještě u hladiny nebo z vodního sloupce. Žádné krmivo tak nepropadá na dno do bahna a nedochází tak k jeho znehodnocení a negativnímu dopadu na kvalitu prostředí.

Automatizace zařízení, které funguje na principu elektrických hodin, není jen v samotném spínání dmychadla, kompresoru nebo výhybky, ale spočívá i v monitoringu nejdůležitějších parametrů ovlivňujících účinnost krmení - tj. teploty vody a obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě. Při zjištění rizikových hodnot na sondách monitorujících klíčové parametry vodního prostředí stejně jako při jakékoli závadě na zařízení je obsluha vyrozuměna SMS zprávou.

Nezanedbatelnou výhodou stavebnicově uspořádaného krmicího automatu je pak jeho energetická nenáročnost a jednoduchá údržba. V předchozích několika letech probíhalo testování krmného systému při odchovu násady kapra nebo tržních ryb na několika rybnících, nicméně se jednalo o rybníky různého charakteru a různé velikosti. V letošním roce je pro precizní posouzení efektu jeho použití realizován test na rybníčcích stejného charakteru, v uzavřeném areálu testovací stanice v Milevsku.


Česká kvalita Certified ISO 14001 by 3EC ISO 9001 by 3EC OHSAS 18001 by 3EC AgroExpo CZGroup ZÚS Agroweb - informace pro zemědělce