Z tisku

Automatizovaná výkrmna v Urbanově čeká na první zástavbu

Publikováno: 01.01.1000

ZD Sedlejov investovalo deset milionů korun do vybudování moderní stáje pro prasata a jímky na kejdu. Před kolaudací, podnik uspořádal Den otevřených dveří ...

ZD Sedlejov investovalo deset milionů korun do vybudování moderní stáje pro prasata a jímky na kejdu. Plně automatizovaná hala se šesti sekcemi, ve které se vykrmí za rok 3600 až 3800 prasat, nevyžaduje žádnou stálou pracovní sílu. V době, kdy stavba byla před kolaudací, podnik uspořádal Den otevřených dveří. Ani náš časopis zde nechyběl.

Základem chovu prasat ZD Sedlejov, které se nachází mezi Třeští a Telčí, je v současné době 245 prasnic. V roce 2005 vyprodukovali 510 t vepřového masa a podařilo se odchovat 21,5 selete na prasnici.
Hlavní výkrmové kapacity má podnik soustředěny v obci Mysliboř, kde jsou dvě haly po 500 kusech na hlubocké podestýlce. Zastaralá technologie již delší dobu neumožňovala dosáhnout lepších výsledků, proto se předseda družstva společně se zootechniky na jaře minulého roku rozhodli: „Přistavíme odchovnu jalovic v Urbanově na moderní výkrmnu prasat“.
Jak si vedení předsevzalo, tak také učinilo. Stavební práce začaly v květnu 2005 a než se rok s rokem sešel, stojí na farmě v Urbanově moderní plně automatická odchovna prasat s kapacitou 1200 kusů.
Hala je rozdělená na šest sekcí po 200 kusech. V každé sekci je osm kejdových van, mezi nimi je vzduchový kanál, který je uprostřed rozdělen a ústí do komínu odtahové šachty.Vzduch je odsáván z podroštového prostoru, takže se vzduch s obsahem čpavku a jiných škodlivin nedostává z prostoru kejdového kanálu ke zvířatům.
Záměrem moderní stavby je docílit možnosti jednorázového naskladnění každé sekce, rovnoměrného naskladnění každé sekce, rovnoměrného výkrmu do porážkové hmotnosti, jednorázové vyskladnění, na které bude následovat rychlá a účinná dezinfekce. Protože je každý sekce samostatný celek – má veškeré ovládání termoregulace, vzduchotechniky a vlastní krmný okruh, nebude turnusové naskladňování problémem. Za provozu se předpokládá, že v jedné ze sekcí bude probíhat asanace.

Důmyslná asanace je základ

urbanov1_3.jpegVentilační systém je podtlakový, podroštový a plně automatický. Znamená to, že vzduch proudí přes přívodní klapky z obou boků stáje. Klapky jsou ovládané servopohonem a přes regulátor. Do každé sekce jsou instalovány čtyři ventilátory a z podroštových chodeb ústí na každou stranu stáje odtahové šachty. Vzduch je nasáván pod podhledy, směšuje se s vnitřním a klesá dolů ke zvířatům, následně pod rošty. Jak uvedl vedoucí prodeje společnosti Agrico Třeboň Ing. Michal Karmazín, systém ventilace je relativně dražší, ale to se bohatě splatí rovnoměrností provětrání a maximální účinností v odstraňování emisí.
Fungování automatiky lze vysvětlit na jednoduchém příkladu: Na sekci je nastavena požadovaná teplota, např. 22°C a diference např. 5°C. Když teplota stoupne o 2,5°C nad nastavené optimum, regulátor automaticky otevře klapky na 50 % a otáčky ventilátoru sepnou na 50 %. Ventilace pracuje do té doby, než teplota klesne. Pokud se vnitřní prostor nepodaří ochladit a teplota dál stoupá – na diferenci 22 + 5°C, klapky se otevřou do maxima a ventilátor začne pracovat na 100 %. Když teplota začne klesat, klapky se postupně zavírají a otáčky ventilátoru klesají.
Systém má také funkci minimálního větrání, která je zvláště důležitá v zimním období. Obsluha tak může nastavit interval sepnutí (např. jednou za dvě minuty), kdy ventilátory sepnou na 20 % otáček a běží půl minuty, aby se vzduch zbavil těch největších emisí a nedocházelo ke ztrátám tepla.
Projektanti předpokládají, že se kejda v 80 cm hlubokém podroštovém prostoru zdrží maximálně čtyři až pět týdnů, aby nedocházelo k její zbytečné fermentaci a zahřívání. Nová jímka Wolf má dostatečnou kapacitu (2199m3) a nebude tedy třeba, aby podroštové prostory sloužili jako stájové jímky. Nová hala maximálně využívá prostoru stáje v celé její šíři a proto byl vyprojektován venkovní naháněcí chodník.

Multifázové krmení
urbanov2.jpegV Urbanově byl instalován systém mokrého krmení Schauer Genpro standard, což je v podstatě restrikce 1:1. Krmivo se bude míchat třikrát a čtyřikrát denně pro každou skupinu. Na každé prase v sekci připadá 30 cm délky koryta. Multifázové krmení Genpro předpokládá homogenní skupiny zvířat, u kterých je možné optimalizovat růst a dosáhnout vysoké kvality porážených kusů. Každá skupina dostává denně správné množství krmiva v optimálním složení. Potřeba bílkovina a lyzinu se mní v průměru k potřebného množství energie každý den. V porovnání s klasickým výkrmem (předvýkrm, hlavní výkrm, dokrm) by tento systém měl ušetřit až 7 % dusíkatých látek.
„V družstevní míchárně budeme pro tento provoz vyrábět v podstatě směs A1 a CDP, které pak počítač míchá podle růstové křivky. S touto technologií máme již zkušenosti v jedné starší hale a funguje dobře. Prasata budou do výkrmny naskladňována ve vyšší hmotnosti – kolem 30 až 35 kg – k tomu máme dostatečné kapacity předvýkrmu. Tím urychlíme obrátku v nové hala na zhruba 108 až 112 dní, takže bychom včetně sanitační doby měli docílit tři obrátky za rok. A to znamená, že výkrmna bude produkovat 3600 i více prasat ročně, bez stálého zaměstnance,“ vysvětluje hlavní zootechnik Ing. Miloš Uhlíř.

Komunikace přes SMS

Třešničkou na dortu nové automatické výkrmny je varovný a komunikační systém Agrialarm. Jestliže se stane jakákoli porucha na vzduchotechnickém zařízení nebo krmné lince, systém vyšle SMS zprávu kompetentní osobě. SMS bude v podobě hlášky – zaseklo se servo, neotevírají se klapky na druhé sekci, vypadl ventilátor č. 1 apod. Jak zdůraznil Ing. Michal Karmazín, systém není pouze pasivní, ale je možné se jej také pomocí krátkých textových zpráv z mobilu dotazovat na momentální stav. V případě, že má zootechnik nějaké pochybnosti, např. za vysokých letních teplot, lze zkontrolovat stav otevření přívodních klapek či činnost ventilátorů. Kolektiv zootechniků ZD Sedlejov tedy pro tuto provozovnu nepočítá s žádným stálým pracovníkem.

Předseda zemědělského družstva Sedlejov Josef Uhlíř bez rozpaků prozradil cenu investice: „Celkem vyšla na deset milionů korun, přičemž nepočítám cenu naší práce. Technologie vyšla na 6,7 a jímka Wolf na 3,3 milionu.“„Až zkolaudujeme, budeme ihned naskladňovat a zrušíme výkrm na hluboké podestýlce,“ dodal předseda. 
urbanov.jpeg


Česká kvalita Certified ISO 14001 by 3EC ISO 9001 by 3EC OHSAS 18001 by 3EC AgroExpo CZGroup ZÚS Agroweb - informace pro zemědělce