Z tisku

Časopis Úroda 4/2006

Publikováno: 01.01.1000

Používání statkových hnojiv šetří přírodu i finanční prostředky. Správné používání kvalitní kejdy v České republice ale tak dlouhou tradici nemá...

Kejda místo chemie
Jedním z prvních podniků, které se rozhodly pro využití kejdy jako organického hnojiva, byla Dnešická zemědělská a.s. v blízkosti Plzně. Podle slov ředitele Ing. Jiřího Paška začali s využíváním kejdy zhruba před 12 lety a během té doby vytvořili optimální systém sběru i aplikace.

Rostlinná výroba ekologicky

Součástí strategie vedení podniku je po zdejšího ředitele ekologie. „Našim zájmem je okolní krajinu chránit a udržovat,“ vysvětluje a dodává, že nyní zkouší osévání biopásů, které se táhnou na okrajích pole při lesích nebo souvratích (asi 9 metrů). Tyto plochy jsou oseté směsí prosa, kapusty, pohanky a obilnin a nesmějí se sklízet, pouze se podmítnou a založí.

Další z aktivit v rámci agro-envi opatření je například používání meziplodin, konkrétně v letošním roce jde o výměru 225 hektarů z celkové plochy 1787 ha orné půdy. „Kromě kladného účinku na krajinou jsou tato opatření i dobrým zdrojem příjmů,“ přiznává Ing. Pašek.

Průměrná nadmořská výška podniku se pohybuje mezi 360 a 500 metry. Na orné půdě rozkládající se na 1530 hektarech pěstují hlavně ozimou řepku (350 ha) a obilniny. Na místních polích se daří i kukuřici na siláž (150 ha), jeteli (kolem 100 hektarů) nebo bobu na senáž na výměře 80 až 100 hektarů. Z technických plodin pěstují mák a slunečnici na plochách 30 až 50 ha.

Zhodnocení výnosů za poslední tři roky vyznívá podle ředitele nejlépe pro rok 2004, nejhůře pro rok 2003. Loňský rok hodnotí jako průměrný. Jako například uvádí průměrné výnosy u několika plodin: ozimá pšenice 5,5t/ha, ozimý ječmen 5t/ha, ozimá řepka 3,5t/ha, slunečnice 2,8t/ha a mák 800kg/ha.

Producenti kejdy

V Dnešicích chovají zhruba 370 dojnic plemene české strakaté a příslušný počet kusů v ostatních kategoriích skotu s užitkovostí okolo 5350 kilogramů ročně. Část dojnic je ustájena v objektu rekonstruovaném z původních čtyřřadého kravína typu K-174- Nyní funguje jako bezstelivový producent kejdy, která se shrnuje automatickými lopatami. Druhá stáj s kapacitou zhruba 200 krav je stále původní, ale podle ředitele podniku se již v blízké budoucnosti chystá novostavba velkokapacitního kravína.

Další významnou komoditou jsou v Dnešicích prasata, konkrétně 250 prasnic a 1000 prasat v hmotnostní kategorii do 25 kilogramů. Po rekonstrukci v roce 2004 zde byla umístěna technologie od firmy Agrico Třeboň.

Kejda, kterou v Dnešicích hnoj, pochází ze dvou zdrojů. Jednak z vlastní jímky u stáje skotu, jednak z podniku Vysoká a.s., kde zároveň odkupují předvykrmená selata. Výsledná kejda je tak směsí obou druhů, ročně jde zhruba o 4,5 tisíce m3 hovězího a 15,5 tisíce m3 prasečího produktu.

uroda2.jpeg

Kam s ní

Celková dávka kejdy na hektar je limitována nitrátovou směrnicí, která omezuje množství dusíku dodaného do půdy na 170 kilogramů. Systém kejdování je závislý na ročníku a povětrnostních podmínkách.

„Obvykle aplikujeme na 100 až 150 hektarů řepky, následuje na zhruba stejné výměře ozimá pšenice, která na tento typ hnojení reaguje výborně,“ vysvětluje Ing. Pašek. Jako třetí v pořadí nastupuje ošetření jarních obilovin, nejčastěji ovsa (asi 30 ha), dále slunečnice před vzejitím (50 ha) a nakonec kukuřice zhruba na 150 hektarech. Jak uvádí ředitel podniku, nejlépe se osvědčilo hnojit celou plochu kukuřice kejdou, přičemž je potřeba kvůli možnému poškození prostoru dodržet termín aplikace maximálně do 1,5 měsíce po zasetí (výška rostliny nejvíce 70 cm). Obecně považuje Ing. Pašek za nejlepší aplikovat kejdu ke kořenům rostlin, živiny jsou tak pro ně přístupnější než při plošném podzimním rozstřikování. Nezatracuje však ani anorganické přípravky: „Hnojíme kombinovaně přibližně na 70 procentech našich ploch,“ dodává Ing. Pašek.

Pro zapravení kejdy je bezesporu nutný kvalitní aplikátor. Proto spolupracuje Dneičká zemědělská a.s. už od roku 1994 s firmou Agrico Třeboň. Tehdy Dnešičtí zakoupili první aplikátor kejdy značky Vakutec o objemu 10m3, který byl vybaven vývěvou, rotačním čerpadlem a tlakovým dělem se schopností dostřiku až 50 metrů. Objemy aplikované kejdy však byly příliš vysoké a nesprávně načasované, takže se kejda ve výsledku projevila na porostech spíše negativně. Nyní už ředitel omezuje celoročně dávku kejdy na 20 až 50m3 na hektar plochy.

Na přelomu tisíciletí zakoupil management firmy od Agrica nový stroj o obsahu 11,2m3 s vývěvou, ale bez děla a čerpadla. Jeho výhodou byl podle slov ředitele také menší energetický příkon a spotřeba pohonných hmot.

Konečně v loňském roce se Dnešičtí rozhodli opět pro výměnu. Nejnovější Vakutec disponuje řezací hlavou Exacut, a tím umožňuje aplikovat kejdu skotu během vegetace doslova „od sněženek po slunečnic“. Tak dochází ke snižování nákladů a zvýšení produktivity práce. Nové jsou také nízkotlaké pneumatiky značky Michelin, které mají nižší valivý odpor, a tak dokážou ušetřit až 15% pohonných hmot.

Jana Velechovská


Česká kvalita Certified ISO 14001 by 3EC ISO 9001 by 3EC OHSAS 18001 by 3EC AgroExpo CZGroup ZÚS Agroweb - informace pro zemědělce