Kukuřice CCM

Zpracování a skladování zrnin

Kukuřice CCM

Kukuřice ve výživě prasat může zásadním způsobem ovlivnit ekonomiku chovu prasat. Možnost sklízet, šrotovat a uskladnit vlhké kukuřičné zrno zařazuje kukuřici mezi nejefektivnější plodiny ve výživě prasat.

Systém skladování a krmení vlhkého zrna kukuřice přináší po počáteční investici ekonomické úspory pro výrobce vepřového masa a ekonomickou výhodnost pro pěstitele kukuřice.

 

Skladování celozrnné kukuřice

Využití vysokého výnosového potenciálu kukuřice na zrno pěstované v naší oblasti dlouhou dobu naráželo na špatný ekonomický efekt způsobený náklady na sušení zrna sklízeného ve vyšší vlhkosti. Standartní vlhkost v období sklizně v měsíci říjnu se pohybuje mezi 30 - 35 %. Nižší je výjimkou a je dosahovaná pouze ve výrazně slunečných a suchých dnech.

V případě sklizně vlhkého zrna s následným šrotováním a uskladněním ve věžových silech dalo pěstování kukuřice naprosto nový rozměr a zařadilo kukuřici mezi nejefektivnější plodiny. Náklady na zpracování jsou zanedbatelné v porovnání se sušením.

Vedle možnosti získání z oseté plochy větší množství vysoce produkčního krmiva pro prasata ve srovnání s obilovinami (pšenice, ječmen) hodnotíme v celém systému další pozitiva:

  • výhoda používání kukuřičných hybridů s vyšším číslem FAO, které jsou výnosově lepší
     
  • možnost vhodně využívat kejdu k přihnojování kukuřice během vegetace časnější sklizeň
     
  • časnější sklizeň

Napiště nám!

Česká kvalita Certified ISO 14001 by 3EC ISO 9001 by 3EC OHSAS 18001 by 3EC AgroExpo CZGroup ZÚS Agroweb - informace pro zemědělce